Bezpieczeństwo w górach. O czym pamiętać idąc zimą w góry?

Góry zimą są majestatyczne i piękne. Nie ma co się dziwić, że piesze wycieczki z zimową aurą cieszą się dużym zainteresowaniem, a schroniska są oblegane cały rok. Mimo swego uroku trzeba pamiętać, że piesze wędrówki muszą zostać poprzedzone odpowiednim przygotowaniem i być realizowane według odpowiedniego schematu.

Przygotowanie

Szykując wyprawę trzeba pamietać o odpowiednim ekwipunku. Są to rzeczy, bez których nie powinniśmy ruszać się z domu, gdyż od ich pewności może zależeć nasze zdrowie i życie.

Dobre buty, z antypoślizgową podeszwą i impregnacją. Zapobiegną przypadkowemu upadkowi, a w połączeniu z ciepłą skarpetą zapewnią naszym stopom suchość i ciepło.

Odzież termoaktywna. Idealne uzupełnienie garderoby, które dzięki zastosowanym materiałom odprowadzą pot, nie tracąc ciepła.

Kije trekingowe.
Nie są obowiązkowe, ale dzięki specjalnym zimowym końcówką mogą ułątwić poruszanie się po nierównym terenie.

Ochraniacze przeciwśnieżne.
Popularne stuptuty pokrywają nasze nogi aż do kolan, dzięki czemu jesteśmy zabezpieczeni przed wilgocią, nawet w wysokich zaspach.

Turystyczna kuchenka gazowa.
W momencie postoju lub oczekiwania na ratowników, warto poratować się ciepłym napojem lub strawą.

Mapa turystyczna.
Niezbędną szczególnie zimą, kiedy ciężko odnaleźć się na szlaku.

Latarka.
Pomocna po zmroku, lub przy wzmożonych opadach śniegu. Dzięki niej łatwiej zorientować się w przestrzeni wokół siebie lub zlokalizować pozostałe osoby z grupy.

Apteczka.
Pomoże w wypadku nieprzewidzianej kontuzji, lub podczas oczekiwania na pomoc ratowników.

Zdrowy rozsądek.
Najważniejszy element naszego ekwipunku. W kluczowym momencie może uratować nam życie, gdy zrezygnujemy z brawury lub nieprzemyślanych działań.

Oprócz powyższych akcesoriów należy oczywiście pamiętać o odpowiedniej garderobie, takiej jak kurtka, polar lub ciepły sweter czy też bielizna na zmianę.

Przygotowanie do wyjścia

Planując wycieczkę uważnie przestudiujmy trasę, dostosowując ją do naszych możliwości kondycyjnych oraz umiejętności.

Przed wyjściem należy obserwować komunikaty pogodowe i specjalne zalecenia publikowane przez GOPR i TOPR. Dzięki nim zmniejszymy ryzyko podczas wyprawy i będziemy mieli większe pojęcie o czekającej aurze lub zagrożeniu lawinowym.

Pogoda w górach rządzi się jednak swoimi prawami, dlatego warto poinformować np. gospodarza schroniska o trasie naszej wędrówki i planowanej godzinie powrotu.

Warto zapisać sobie numery ratunkowe: 601 100 300 i 985, a następnie naładować telefon komórkowy.

Na szlaku

Starajmy się nie zbaczać ze szlaków, a jeśli wyda nam się, że się zgubiliśmy, to starajmy się wrócić po śladach do ostatniego znanego nam miejsca, np. skrzyżowania lub oznaczenia szlaku.

Trasy zimowe często różnią się od tych letnich, by chronić przed zagrożeniem lawinowym. Miejmy to na uwadze podczas wyprawy.

Tempo wyprawy należy dostosować do najwolniejszego uczestnika, pomoże to wszystkim cieszyć się marszem i zapobiegnie odstawaniu od reszty.

Obserwuj zmiany pogodowe. Jeśli uznamy, że pogoda może się załamać, zawróćmy do miejsca noclegu.

Jeśli wydarzy się wypadek, oceńmy szanse na powrót lub zabezpieczenie miejsca do czasu przybycia pomocy. Udzielmy pierwszej pomocy i dbajmy o komfort cieplny, czy to poprzez dodatkowy ubiór czy folię NRC (znajdziemy ją w apteczce). Pamiętaj o numerach alarmowych: 601 100 300 i 985.

Wyruszając w góry pamiętajmy o naszym bezpieczeństwie. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu będziemy mogli w pełni cieszyć się wyprawą, podziwiać niezapomniane widoki i przywieźć do domu same miłe wspomnienia.

Zapisz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *